Спрощена процедура реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення

25 березня 2015 року вступив в силу Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення повноважень нотаріусів та особливостей реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення»

Починаючи з 1 січня 2013 року в Україні започатковано новий порядок реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Цим порядком передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомість та їх обтяження виникають з моменту обов’язкової державної реєстрації цих прав (обтяжень) в єдиній інформаційній системі – Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. При цьому, речові права на нерухомість, що були зареєстровані відповідно до законодавства чинного до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними і не підлягають перереєстрації.

Однак, на практиці виникали випадки, коли правонабувач не міг зареєструвати похідні речові права (право оренди, суперфіцій, сервітут, емфітевзис) на нерухомість, у тому числі на земельні ділянки без проведення повторної реєстрації права власності на земельну ділянку відповідно до нового порядку, тобто в Державному реєстрі речових прав.

З 25 березня 2015 року чинним законодавством передбачено автоматичне перенесення даних з раніше створених реєстрів в Державний реєстр речових прав.

Крім цього, зазначеним законом нотаріуса як спеціального суб’єкта реєстрації прав наділено повноваженнями державного реєстратора та надано йому доступ до усіх реєстрів, у тому числі до Державного земельного кадастру.

Таким чином процедура реєстрації прав власності та похідних прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення дещо спростилась. Сподіваємось, що державні реєстратори будуть дотримуватись вказаного порядку і що прийняття зазначених змін буде позитивним для суспільства.

Сумніви щодо ефективності внесених змін виникають у зв’язку з тим, що як передбачалось проектом закону, так і не було запроваджено адміністративної відповідальності за порушення встановлених законом строків внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, надання таких відомостей, вимагання не передбачених законом документів для внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та для надання таких відомостей.