Особливості притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, пердбачених ч. 2 ст. 469 Митного кодекс України

На практиці трапляються непоодинокі випадки, коли громадяни України користуючись транспортними засобами, що належать іноземцю піддаються адміністративній відповідальності відповідно до положень ч. 2 ст. 469 Митного кодексу України.

Згідно з вимогами статті 380 Митного кодексу України тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, що ввезли їх в Україну, для особистих потреб.

З прийняттям 31 березня 2015 року Конституційним Судом України рішення у справі 1-рп/2015 за зверненням громадянина Держави Ізраїль Мартинова В.В. щодо офіційного тлумачення положень ч. 2 ст. 469 Митного кодексу України, виявилось, що не всі рішення, які приймались митним органом та у подальшому залишались без змін судами України є чинними та відповідають принципу верховенства права.

Так, у разі користування або розпорядження транспортним засобом, що належить іноземцю адміністративна відповідальність за ч. 2 ст. 469 Митного кодексу України настає не у будь-якому випадку, а лише тоді, коли транспортний засіб не поміщений в митний режим тимчасового ввезення на митну територію України.

Користування або розпорядження транспортними засобами особистого користування, які поміщені в митний режим тимчасового ввезення на митну територію України, не є адміністративним правопорушенням та не тягне за собою накладення адміністративного стягнення, передбаченого ч. 2 ст. 269 Митного кодексу України у вигляді накладення штрафу в розмірі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.